Jak pozbyć się gryzoni i insektów z mieszkania?

Jak pozbyć się gryzoni i insektów z mieszkania?

Myszy, szczury, pluskwy czy  to nieproszeni, ale dość często pojawiający się w  mieszkaniach goście. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Można sięgnąć po domowe metody lub zgłosić się po pomoc do odpowiedniej firmy dezynsekcyjnej.

Gryzonie i insekty, które pojawiają się w mieszkaniach, bywają przyczyną wielu problemów i zniszczeń. Gryzonie mogą uszkodzić kable, ściany czy podłogi. Z kolei insekty potrafią boleśnie pokąsać, co może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podpowiadamy, co zrobić, aby się ich skutecznie pozbyć z mieszkania. Wyjaśniamy też, w jaki sposób administracja wspólnoty mieszkaniowej może okazać się tutaj pomocna.

Najczęściej występujące gryzonie i insekty

Do najczęściej spotykanych w miastach i goszczących nierzadko w domach gryzoni zaliczane są myszy i szczury. Ich obecność może wywołać poważne problemy ze zdrowiem jak: salmonelloza, dur brzuszny czy włośnica.

Wśród najpopularniejszych insektów, które stanowią zagrożenie dla człowieka i domowych zwierząt znajdują się:

  • pluskwy – żerują nocą, ich liczne ugryzienia mogą wywołać gorączkę, ogólne osłabienie oraz spowodować pojawienie się zmian skórnych;
  • karaluchy i prusaki – mogą być nosicielami wirusa: grypy, gruźlicy czy rotawirusów;
  • mole spożywcze – przypadkowe spożycie larw tego owada może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu;
  • pchły – ich ugryzienie może skończyć się nawet infekcją gronkowca;
  • biedronki azjatyckie – te gryzące insekty mogą wywołać bardzo silne reakcje alergiczne wymagające interwencji lekarskiej;
  • meszki (inaczej muszki owocówki) – ich ugryzienie może być dość bolesne i wywołać objawy alergiczne;
  • muchy – ich ugryzienie może okazać się niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia domowego; owady te roznoszą bakterie i inne zarazki.

Skąd biorą się insekty w mieszkaniach?

Źródeł, z których insekty docierają do domostw, jest sporo. Zazwyczaj dostają się do nich przez otwarte czy uchylone okna. Można je również przynieść na ubraniach czy niczego  wprost z półek sklepowych.

Niektóre z nich mogą pojawić się w obrębie domu wniesione wraz z meblami czy innymi „przydasiami” wystawianymi pod blokami, a tak chętnie „przygarnianymi” przez niektórych mieszkańców.

Insekty mogą też przynieść do mieszkania ze spaceru zwierzęta.

A jak do domów mogą dostać się gryzonie? Myszy lub szczury – bo to najczęstsi nieproszeni goście – mogą do mieszkania trafić przez: rury i odpływy kanalizacyjne lub szyby wentylacyjne. Myszy potrafią doskonale wspinać się po murach, a więc mogą wtargnąć przez uchylone okno balkonowe – najbardziej narażeni na ich niechciane odwiedziny są osoby mieszkające na parterze.

Bez względu jednak na to, w jaki sposób dostaną się one do danego mieszkania, należy – zaraz po natknięciu się na ślady ich bytności – je jak najszybciej usunąć. W przeciwnym wypadku zagrożone może być zarówno zdrowie, jak i bezpieczeństwo wszystkich domowników, współlokatorów oraz zwierząt domowych.

karaluch w domu

Sposoby na pozbycie się gryzoni i insektów z mieszkania

Najprostszy ze sposobów to utrzymywanie bezwzględnego porządku w obrębie domu. Kurz, brud czy pozostawione resztki jedzenia oraz rzadko opróżniane kontenery na śmieci powodują, że niechciani lokatorzy będą mieli zapewnione idealne warunki do życia. Regularne sprzątanie i wyrzucanie śmieci powinny – przynajmniej część z nich – skutecznie zniechęcić do pozostania z mieszkańcami.

Po drugie – należy unikać przynoszenia do domów znalezionych na tzw. wystawkach mebli. To właśnie w nich bardzo często bytują pluskwy i karaluchy. Pozbycie się ich domowymi sposobami jest wręcz niemożliwe.

Po trzecie – mieszkańcy mogą stosować domowe metody, ale nie powinni liczyć na to, że przyniosą one natychmiastowe, a przy tym długotrwałe efekty. Wprost przeciwnie – należy traktować je bardziej, jako działania tymczasowe czy profilaktyczne. Do najczęstszych domowych metod zwalczania insektów czy innych domowych szkodników należą:

  • moskitiery – utrudnią one, dostanie się do domu insektów latających;
  • aromaterapia – niektóre zapachy są bardzo nieprzyjemne dla insektów, należą do nich m.in. lawenda, bazylia, cytryna; istnieją też aromaty, których nie lubią gryzonie, są to m.in. mięta, cytryna czy dziki rumianek;
  • owadobójcze lampy UV;
  • środki owadobójcze w sprayu;
  • żywołapki – które pozwolą złapać mysz lub szczura bez wyrządzania im krzywdy; po załapaniu niechcianego gościa wystarczy go wynieść z dala do naszego domostwa i wypuścić.

Jeśli mimo zastosowanych metod nadal insekty czy gryzonie nie odpuszczają, warto wezwać doświadczoną firmę dezynsekcyjną. Pracownicy dobiorą odpowiedni środek i metodę, dzięki którym niechciane szkodniki na stałe wyniosą się z domostwa.

W jaki sposób administracja budynku może pomóc w walce z insektami?

Najskuteczniejszą formą walki ze szkodnikami jest oczywiście dezynsekcja. Ale nie tylko. Bardzo pomocne w tej kwestii może okazać się również monitorowanie budynku/lokalu dotkniętego plagą. Najlepiej zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie jak np. SOLIDIA. To doświadczony w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomości / wspólnot mieszkaniowych ekspert. W ramach obsługi technicznej nieruchomości firma może zająć się monitorowaniem budynków pod kątem “inwazji” insektów i gryzoni. W razie potrzeby wezwie odpowiednią firmę dezynsekcyjną.

Obecność insektów oraz gryzoni w mieszkaniach nie należy do rzadkości. Gdy już się pojawią, trzeba działać szybko i zdecydowanie, bo mogą zagrozić zdrowiu mieszkańców oraz zwierząt domowych. Jeśli domowe metody ich wytępienia nie przyniosą skutku, należy zgłosić problem do administracji wspólnoty mieszkaniowej i zaczekać na przeprowadzenie dezynsekcji.  Administracja natomiast może skorzystać z usług doświadczonej firmy zarządzającej jak np. SOLIDIA. Dzięki temu problem szkodników można rozwiązać szybko, bezpiecznie, a co najważniejsze skutecznie i na długi czas.