odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny mieszkania – co trzeba wiedzieć?

Odbiór techniczny mieszkania to bardzo ważny moment dla wszystkich osób, które nabywają lokal na rynku pierwotnym. Przed ostatecznym odebraniem kluczy do mieszkania i podpisaniem dokumentów należy się upewnić, że wszystko zostało wykonane zgodnie z planami, nie posiada wad czy uszkodzeń.

W przygotowanym materiale krok po kroku wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania. Jakie są najczęstsze wady oraz jakie formalności muszą zostać spełnione, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami odebrać mieszkanie deweloperskie. Ponadto, czy każdy jest zobowiązany do przeprowadzenia tej procedury.

Dowiedz się również Czym się fundusz remontowy?

Czym jest odbiór mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania polega na sprawdzeniu stanu lokalu, zanim odbierzemy do niego klucze i podpiszemy stosowne dokumenty potwierdzające naszą własność. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odbiór techniczny mieszkania reguluje ustawa deweloperska z 2011 roku. Nakłada ona na dewelopera przeprowadzenie całej procedury odbioru lokalu. W czasie takiego odbioru nabywca ma prawo sprawdzić każde pomieszczenie, instalacje i określone w umowie zapisy.

Obowiązek odbioru lokalu od dewelopera dotyczy tylko nowych nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że te czynności powinny zostać przeprowadzone jeszcze przed uzyskaniem od dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku.

Pozwolenie na korzystanie z budynku wydawane jest przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Formalnie potwierdza ukończenie przeprowadzanej inwestycji, przeprowadzenie niezbędnych kontroli i bezpieczeństwo użytkowania.

W tym miejscu należy zaznaczyć niezwykle istotną kwestię. Jeśli umowa z deweloperem zostanie podpisana po uzyskaniu przez niego pozwolenia na korzystanie z lokalu, to w świetle obowiązujących przepisów odbiór mieszkania od dewelopera nie jest obowiązkowy.

Często pojawiają się wątpliwości, kiedy jest dobry termin na odbiór mieszkania deweloperskiego. Kiedy uzyskamy potwierdzenie, że wszystkie prace na terenie budowy zostały ukończone, można skontaktować się z inwestorem.

Datę należy indywidualnie uzgodnić z deweloperem. Najczęściej jednak to sam deweloper kontaktuje się z nabywcami lokali i ustala dogodny termin.

spółdzielnia mieszkaniowa Warszawa

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie sprawdzić poszczególne elementy naszego przyszłego domu. Tylko wtedy unikniemy dodatkowych nakładów finansowych podczas remontu.

Trzeba pamiętać, że dopóki nie załatwimy wszelkich formalności z deweloperem, a dokładnie mówiąc, ostatecznie nie podpiszemy dokumentów, że potwierdzamy zgodność wszystkich zapisów umowy deweloperskiej, inwestor zobowiązany jest do wymiany czy usunięcia wszelkich usterek.

Jeśli po odbiorze technicznym natrafimy na jakieś uszkodzenia, wtedy musimy je pokryć z własnych środków finansowych.

To zestawienie najważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas technicznego odbioru mieszkania:

  • metraż i rozkład mieszkania (trzeba sprawdzić, czy powierzchnia zgadza się z umową i czy mieszkanie ma taki układ, na jaki została podpisana umowa z deweloperem),
  • pion ścian (sprawdzić poziomicą, czy są równe, a także kąty ścian),
  • podłogi (sprawdzić poziomicą wylewki, czy zostały prosto wykonane. Wszelkie nierówności mogą okazać się problematyczne podczas prac wykończeniowych),
  • instalacja elektryczna (upewnijmy się, czy w każdym pomieszczeniu jest światło, odpowiednia liczba punktów świetlnych oraz zgadza się liczba gniazdek),
  • stolarka okienna i drzwiowa (warto sprawdzić, czy wszystkie okna są szczelne, poprawnie osadzone, sprawne klamki, a szyby nie mają zarysowań. Podobnie postępować z drzwiami, osadzeniem ościeżnicy),
  • parapety (sprawdźmy, czy są prawidłowo zamontowane i w takich kolorach, jak w projekcie),
  • instalacja gazowa (jeśli w mieszkaniu będzie stałe łącze gazowe, upewnijmy się, że instalacja jest szczelna),
  • wentylacja (każde mieszkanie musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Jednym z najprostszych sposobów jest jej kontrola przy pomocy zapalniczki. Jeśli płomień odchyla się w kierunku otworu, oznacza, że jest sprawna),
  • instalacja grzewcza (sprawdzić montaż kaloryferów, rur, czy ich rozmieszczenie jest zgodne z pierwotnymi planami),
  • kanalizacja (należy się upewnić, czy rury wodne i kanalizacyjne zostały rozlokowane zgodnie z planem),
  • multimedia (znowelizowane przepisy zakładają, że w nowych budynkach deweloper jest zobowiązany doprowadzić instalację światłowodu oraz instalację telewizji naziemnej. W czasie odbioru upewnijmy się, że takie prace zostały wykonane),
  • powierzchnie dodatkowe (często w skład mieszkania wchodzi jeszcze balkon, komórka lokatorska – te pomieszczenia również należy dokładnie sprawdzić).

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny odbiór mieszkania, nie zapomnijmy zabrać ze sobą kilku akcesoriów takich jak: poziomica, taśma miernicza, kątownik, miara i dalmierz laserowy, notes, latarka, smartfon. Wszystkie będą przydatne podczas kontroli każdego pomieszczenia.

mieszkania w bloku

Odbiór techniczny mieszkania – z fachowcem czy samodzielny?

Zakup własnego mieszkania to duże przeżycie. Często przez wiele lat ciężko pracujemy, aby móc sobie pozwolić na przysłowiowy dach nad głową. W związku z emocjami możemy nie dostrzec pewnych niedociągnięć, uszkodzeń czy uchybień.

Dlatego, kiedy zbliża się termin przekazania wymarzonego mieszkania, jeśli tylko pozwalają nam na to środki finansowe, lepiej zaprosić na odbiór mieszkania fachowca. Warto wybrać taką osobę, która zna się na planach budowy i doskonale wie, na co należy zwrócić uwagę podczas przekazywania kluczy.

Doświadczenie i wiedza specjalisty w tej dziedzinie mogą nas uchronić przed dodatkowymi i niespodziewanymi wydatkami podczas remontu.

Jeśli nie znajdziemy fachowca, który pomoże nam wszystko sprawdzić na miejscu, to musimy sami odpowiednio się do tego przygotować. Każde pomieszczenie należy spokojnie i skrupulatnie sprawdzić. Mamy pełne prawo zmierzyć pomieszczenia i sprawdzić metraż. Pamiętajmy, że pośpiech jest złym doradcą.

Co więcej, jeśli uznamy, że któreś elementy wymagają naprawy lub wymiany, od razu ustalmy z deweloperem termin przeprowadzenia dodatkowych prac.

Nie dajmy się zwieść opowieściom dewelopera. Podczas odbioru technicznego może bowiem próbować odwrócić naszą uwagę od usterek różnymi opowiastkami. Ponadto nie ma prawa nas pośpieszać podczas dokonywania przeglądu technicznego lokalu.

Sprawdź także Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Kwestie formalne odbioru mieszkania

Kiedy już wszystko dokładnie sprawdzimy i nie będziemy mieli większych zastrzeżeń do stanu technicznego mieszkania, możemy przejść do kwestii formalnych. Musi zostać spisany protokół przekazania i odbioru technicznego lokalu.

Od daty sporządzenia tych dokumentów deweloper ma 14 dni, aby udzielić klientowi odpowiedzi na wszelkie zgłoszone uwagi. Natomiast w ciągu 30 dni jest zobowiązany do usunięcia i naprawy usterek.

Należy także pamiętać, że deweloper jest zobowiązany do przekazania dokumentacji podwykonawczej mieszkania (ze zdjęciami) oraz gwarancji na dany lokal. To bardzo ważne dokumenty, które ułatwią przeprowadzanie wszelkich prac wykończeniowych.

Będziemy mieli wiedzę, jak jest rozłożona instalacja, rury, itp. Często zdarza się tak, że wraz z podpisaniem wszystkich dokumentów następuje przekazanie kluczy do mieszkania.

Najlepiej odebrać klucze do wymarzonego domu w momencie, kiedy upewnimy się, że zostały usunięte wszystkie wskazane przez nas usterki. Dlaczego to takie ważne? Jeśli się pośpieszymy, możemy zostać obciążeni kosztami usuwania uszkodzeń.

Na koniec, kiedy staniemy się pełnoprawnymi właścicielami mieszkania i wszelkie prawa własności zostaną już nam przekazane, niezwłocznie dokonajmy ubezpieczenia lokalu. Polisa gwarantuje ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych.